Jämföra 904L vs 316L rostfritt stål: avslöjar det bästa materialet för ditt nästa klockfodral

Dela på facebook
Dela på twitter
Dela på linkedin
Dela på whatsapp

Som professionell klocktillverkare har vi lång erfarenhet av att arbeta med både 904L vs 316L rostfritt stål. Båda dessa typer av stål används ofta i klocktillverkningsindustrin på grund av deras hållbarhet, motståndskraft mot korrosion och tilltalande finish. Det finns dock några viktiga skillnader mellan dem.

316L rostfritt stål

316L är en typ av rostfritt stål som kännetecknas av sin utmärkta korrosionsbeständighet. Det är mycket motståndskraftigt mot en mängd olika frätande ämnen och är särskilt robust mot kloridkorrosion, vilket gör det till ett idealiskt material för klockor avsedda för vattenexponering, som dykarlockor.

I tillverkningsprocessen finner vi att 316L stål är lättare att arbeta med. Den är lite mjukare än 904L, vilket möjliggör större lätthet vid bearbetning och polering. Men denna mjukhet kan också vara en nackdel eftersom det kan leda till en högre känslighet för repor och andra ytskador.

En av de största fördelarna med 316L rostfritt stål ur tillverkarens perspektiv är dess prisvärdhet. Kostnaden för 316L stål är relativt låg jämfört med 904L stål, vilket gör det till ett mer ekonomiskt val för att producera klockfodral.

När det kommer till varumärken använder de flesta av de stora klocktillverkarna 316L rostfritt stål för sina klockfodral. Detta inkluderar välkända varumärken som Omega, IWC, Panerai och Breitling, bland andra.

904L rostfritt stål

904L rostfritt stål, å andra sidan, är ett stål av högre kvalitet med överlägsen korrosionsbeständighet. Det högre innehållet av krom, nickel och molybden i 904L ger den större motståndskraft mot gropfrätning och syrakorrosion, vilket gör den till ett populärt val för lyxiga klockor.

Som klocktillverkare har vi upptäckt att det kan vara mer utmanande att arbeta med 904L stål på grund av dess hårdhet. Det kräver mer specialiserade maskiner och tekniker för att tillverka och polera. Men denna hårdhet gör också att 904L klockfodral är mer motståndskraftiga mot repor och ytskador.

Utseendemässigt har 904L stål en ljusare och mer glänsande finish än 316L stål. Detta, tillsammans med dess hållbarhet, gör den till ett populärt val för tillverkare av lyxklockor.

Det mest anmärkningsvärda varumärket som använder 904L rostfritt stål är Rolex. De antog användningen av 904L rostfritt stål för sina klockor 1985 och har sedan dess döpt om det till "Oystersteel." Användningen av 904L stål är en av faktorerna som bidrar till Rolex-klockornas robusthet, livslängd och eftertraktade estetik.

Sammanfattningsvis är både 316L och 904L rostfritt stål utmärkta material för klockfodral, alla med sina egna styrkor. Valet mellan de två beror till stor del på klockans avsedda pris, design och varumärkesfilosofi.